Ugljan u najstarija vremena - Autor: Vladimir Alavanja
Otok Ugljan ima sliÄnu geoloÅ¡ku proÅ¡lost kao i ostali otoci zadarskog arhipelaga Å¡to znaÄi da je izgraÄ‘en od stijena mezozojske starosti (razdoblje pred 225-65 milijuna godina). Mezozojiku pripadaju kredne formacije (turon i senon) dolomita u kojima od Å¡koljki dominira CHONDRONTA. Tim formacijama pripada podruÄje Ćinte u ÄŒeprljandi kao i podruÄje uz more prema Lukoranu.
Otok Ugljan ima sliÄnu geoloÅ¡ku proÅ¡lost kao i ostali otoci zadarskog arhipelaga Å¡to znaÄi da je izgraÄ‘en od stijena mezozojske starosti (razdoblje pred 225-65 milijuna godina). Mezozojiku pripadaju kredne formacije (turon i senon) dolomita u kojima od Å¡koljki dominira CHONDRONTA. Tim formacijama pripada podruÄje Ćinte u ÄŒeprljandi kao i podruÄje uz more prema Lukoranu. Gornjo kredni rudisti vapnenci satkani od Å¡koljki RADIOLITIDAE Äine najveći dio Ugljana (oko 90 %). U paleocenu (razdoblje pred 65-60 milijuna godina) dominiraju miliolidni vapnenci koji su malo zastupljeni u Ugljanu i to jednom uskom linijom, otprilike od brda Kuran u ÄŒeprljandi pa na rt sv. Petra (Ugljanci kažu Punta Petra). Eocen (razdoblje pred 50-38 milijuna godina) je u Ugljanu zastupljen joÅ¡ manje i to jednom tankom linijom numulatnih vapnenaca oko sjeverne strane brda Kuran u ÄŒeprljandi i jednom uskom linijom od Gornjeg sela na Puntu Petra u Malom Ždrelcu. Kvartarni diluvij (razdoblje od pred 2 milijuna godina do pre 12 000 godina) zastupljen je koÅ¡tanim breÄama i nanosima koji su uoÄeni u zaljevu Muline prema Punti Petra uz more.
Nakon taloženja gornjo krednih vapnenaca doÅ¡lo je do tektonskih poremećaja, tj. do boranja koja su uzdigla ovaj teren. U paleocenu (razdoblje pred 65-60 milijuna godina) dolazi do transgresije mora, talože se miliolidni vapnenci. Transgresija mora povećava se u eocenu (razdoblje pred 50-38 milijuna godina) pa se u uleknuća talože numulativni vapnenci. Nakon takvih taloženja sedimenata ponovo se teren giba i dolazi do uzdizanja terena i to od oligoceana (razdoblje pred 38-26 milijuna godina) pa sve do diluvija (razdoblje pred 2 milijuna godina) kada je ovo podruÄje bilo kopno. U diluviju ovo podruÄje tone i more ponovo prodire u doline i tako se otprilike stvara i danaÅ¡nji reljef. UzviÅ¡enja postaju otoci pa tako i Ugljan. Naime cijeli sjeverni Jadran je bio kopno, a more je poÄinjalo neznatno južnije od Dugog otoka pa dalje vanjskom stranom Kornatskog otoÄja. U to vrijeme najveÄeg zahlaÄ‘enja, glacijacije Wirm (razdoblje pred 30 000 godina) more je bilo niže za oko 100 metara, a kopno je bilo pokriveno ledenjacima. Pred 12 000 godina (holocen) nestaje ledeno doba, nastaje nova klima mnogo toplija, a Äovjeka starog kamenog doba zamjenjuje Äovjek mlaÄ‘eg kamenog doba. Većini Ugljanaca poznate su na nekoliko mjesta zidine u moru (Muline, Batalaža, uvala Ćinta itd.). Oni priÄaju da su te zidine davnih graÄ‘evina uslijed potresa dospijele pod more. PriÄaju da je dio otoka potonuo uslijed potresa. Ugljanci govore o potonulom gradu u Mulinama. Ovo miÅ¡ljenje je pogreÅ¡no jer je znanstveno dokazano da se Jadransko more svakih 100 godina podigne za oko 10 centimetara, dakle more se u posljednjih 2 000 godina podiglo za oko 1,50 metara i tako su te graÄ‘evine dospijele pod more. Isti proces se odvijao i u Velom Ždrelcu jer su otok Ugljan i otok PaÅ¡man sve do srednjeg vijeka bili defakto spojeni, a kanal da bi se moglo proći izmeÄ‘u njih brodicama izgraÄ‘en je tek 1883. godine.
U ovakvim geološkim uvjetima u Ugljanu su nastale dvije pećine i to Pećina kod zaljeva Prkljug (neki kažu i Prtljug) između Lukorana i Ugljana i Vela Karinja jama u Guduću.
Pećina kod zaljeva Prkljug je najveća na cijelom otoku (ukupno ima 6 pećina). Cjelokupna joj je dužina 60 metara. Ulaz u Pećinu nalazi se na 16 metara apsolutne visine. GraÄ‘ena je od rudistnog vapnenca bijele i svijetlo sive boje gustog kompatnog sastava debljine 75 centimetara do 1,50 metra. Slojevi padaju prema sjeveroistoku oko 10 stupnjeva. Ulaz pećine ima Å¡irinu 4 metra, a visinu 2,50 metra i nalazi se u jednoj vrtaÄi elipsastog oblika. Pećina poÄinje dvoranom dužine 12 metara, Å¡irine 8 metara, dok je prosjeÄna visina 4 metra. Tlo dvorane blago se spuÅ¡ta prema unutraÅ¡njosti i pokriveno je sitnim kamenjem i ponekim blokom. Ova se dvorana nastavlja u jednu okruglu prostoriju promjera 5 metara, a visine 1,80 metara. Tlo je pokriveno crvenkastom ilovaÄom odakle vodi jedan malo uzdignuti kanal Å¡irok 2 metra, visine 1,50 metara a dužine 10 metara. Drugi krak ide u Å¡irok hodnik nekoliko metara, a onda se pećina grana u dva kraka koja se nedugo zatim ponovo spajaju u jednoj dvorani gdje mjestimice strop dostiže 7 metara (speleolozi ih nazivaju dimnjacima). Pod je pokriven masnom ilovaÄom, zadnji hodnik je duljine 15 metara. U krajnjem dijelu zavrÅ¡nog hodnika nalaze se tvorevine u obliku stalaktita. Pećina je potpuno suha. U njoj je dosta hladno. Kada je vani bilo 32 °C, u njoj je izmjereno 15 °C.
Vela Karinja jama u zaseoku Guduće je ulazom na apsolutnoj visini 32 metra. Ova pećina je takoÄ‘er graÄ‘ena od rudistnog vapnenca i ima elipsasti ulaz u jednoj vrtaÄi zavlaÄne dioklazme koja je ispunjena koÅ¡tanim breÄama. U pećinu se ulazi relativno vertikalnim uskim kanalom i tek Å¡to se provuÄemo naÄ‘emo se u okruglastoj prostoriji da bi se nakon nekoliko metara pećina proÅ¡irilia i visina joj se povećala. Glavna dvorana duga je preko 16 metara. Najveća joj je Å¡irina 12 metara, a visina 6 metara. Tlo pećine se stalno lagano spuÅ¡ta, pokriveno je manjim kamenjem osim u sjevernom dijelu gdje nalazimo crvenkastu pećinsku ilovaÄu. U dnu pećine nalazi se nekoliko ovećih blokova kamenja. Pri dnu se nalaze manji stalaktiti. Stropovi i stijenke pećine su hrapavi i sure su boje. Pećina je suha, temperatura u njoj je bila 11 °C kada je vani bilo 35 °C. Zrak je u njoj rijedak, disanje otežano s malo kisika tako da se na dnu pećine ne može zapaliti Å¡ibica niti svijeća gorjeti te je neophodno imati baterijsku rasvjetu. Ne preporuÄuje se duži boravak u njoj.
Nastanak ovih pećina vezan je za subternu eroziju i koroziju voda cijednica i nakapnica, a po svemu izgleda da su nastale u gornjem diluviju. Iz izloženog vidimo da nije toÄna priÄa Ugljanaca, da su pećina i Vela Karina jama spojene i da je ovca baÄena u Karinu jamu izaÅ¡la iz Pećine.
Na istoÄnoj obali Jadrana pa tako i na zadarskom podruÄju u geoloÅ¡kom kvartalu u toku pleistocena ili diluvija kada se izmjenjuju ledena i meÄ‘uledena doba (razdoblje pred 2 milijuna godina do pred 12 000 godina) obitavao je Äovjek na otocima, (onda su bili dio kopna) dakle u vrijeme paleolitika tj. starijeg kamenog doba. JoÅ¡ u proÅ¡lom stoljeću istraživaÄi spominju nalaze starijeg kamenog doba s otoka Ugljana. Nažalost neznamo toÄnu lokaciju tih nalaza niti gdje su ti nalazi nakon pronalaska dospijeli. Ovi podaci se ne mogu sa sigurnošću uzeti kao znanstvene spoznaje te tako zasad nije sigurna nazoÄnost Äovjeka u Ugljanu u to doba. Nalazima starijeg kamenog doba možemo se objektivno nadati s obzirom da su pronaÄ‘eni u Zapuntelu, Molatu, Velom Ratu, Sali, Barotulu, NeviÄ‘anima i u nizu mjesta kopnenog dijela zadarskog kraja. Nalazi pripadaju moustérien i aurignacien kulturi, dakle od 50-30 tisuća godina starosti.
U mlađe kameno doba (razdoblje od 10 000 godina do 2 000 godina prije Krista) vlada otprilike današnja klima i današnji reljef.
U predproÅ¡lom stoljeću, tj. 1879. godine u Ugljanu je naÄ‘eno nekoliko kremenih neolitskih noževa i neÅ¡to drugih kremenih predmeta o Äemu je izvjestio jedan od naÅ¡ih najpoznatijih arheologa don Frane Bulić. Navedeni predmeti Äuvali su se u ArheoloÅ¡kom muzeju u Zagrebu, neÅ¡to u BeÄu, a tri kremena nožića dospjela su u Italiju. Nažalost, svim ovim predmetima gubi se trag. Od znanosti možemo oÄekivati nalaze mlaÄ‘eg kamenog dobu u Ugljanu s obzirom Å¡to nalaza iz tog doba ima u Kukljici, Dugom otoku, Kornatima, otoku Ižu, a takvi su mnogobrojni na susjednom kopnenom dijelu zadarskog kraja.
Nakon ovako sumarno izloženih rezultata mnogobrojnih znanstvenika i istraživaÄa mjesta Ugljana u zadnjih stotinjak godina na pitanje kada je prvi put naseljeno mjesto Ugljan ne možemo pouzdano odgovoriti. Imamo indicija o boravku ljudi na ovom prostoru u vrijeme starijeg kamenog doba, ali potpunih znanstvenih dokaza nemamo (mada su bili pronaÄ‘eni i nažalost izgubljeni). Dokaze znanstveno arheoloÅ¡ke institucije moraju tražiti prvenstveno istraživanjem Pećine, Vele Karinje jame i njihove okolice te nekih drugih lokacija mjesta Ugljana. Neohodno je Pećinu i Velu Karinju jamu Äuvati kao prirodnu ljepotu, a nakon sistematskog arheoloÅ¡kog iskapanja može se turistiÄki valonizirati i prezentirati gostima iz milijunskih evropskih gradova željnih neposrednog kontakta s prirodom i njenim ljepotama.