O podrijetlu imena Ugljan - Autor: Milivoj Mufa
O nazivu mjesta Ugljan pisalo je viÅ¡e autora, ali znaÄajniji doprinos pripada akademiku dr. Petru Skoku kao i pokojnom župniku u Ugljanu 1933-1955. don Amosu - Rubiju Filipiju, dopisnom Älanu Hrvatske akademije.
Ime mjesta, odnosno otoka Ugljana, tumaÄi se razliÄito. Najveći je broj onih koji dokazuju da naziv potjeÄe od imenice ulje te se neko vrijeme uvriježilo pogreÅ¡no pisanje Uljan, umjesto Ugljan.
Niti jedan hrvatski otok kao ni toponimi na njima nisu doboli naziv po navedenoj imenici, već po maslini, stablu od kojeg se ovaj produkt dobivao, a logiÄno je da neki otok ili predio otoka dobije ime po onome Å¡ta se na njemu nalazi.
Tako postoji par otoÄića u Zadarskom arhipelagu po nazivom Maslinjak (kod Ista, u Kornatu kod Žuta i dva kod PaÅ¡mana), otoÄić kod Rave je Maslinovac, brdo nad Sutomišćicom Maslinjak, a uvala kod Veloga Iža MaslinÄica. Na svim ovim lokalitetima rasla je ili raste maslina, a ulje je samo njen produkt koji se dobiva po kućama tj. uljarnama. Može se ovome dodati da u pulskoj luci postoji otoÄić Uljanik, no niti taj naziv ne dolazi od rijeÄi ulje, već po rijeÄi uljika, kako se tamo maslina od davnina naziva. Talijani su ga nazivali "Scoglio olivi", Å¡to je identiÄno naÅ¡em maslinjaku. Prema tome slijedi zakljuÄak da niti Ugljan nije dobio ime po rijeÄi ulje.
Postoje miÅ¡ljenja da ime Ugljan dolazi od ugljen koji se na podruÄju mjesta Ugljana takoÄ‘er pravio izgaranjem drveta vrijesa, ali takva proizvodnja nije bila karakteristiÄna samo za Ugljan, već i za druge zadarske otoke te se i ovo miÅ¡ljenje odbacuje. Zanimljivo je navesti naziv Furnaža (uvala izmeÄ‘u Ugljana i Lukorana), ovaj toponim nije nastao po peći za pravljenje ugljena već se u njima proizvodilo vapno. Naziv je latinskog podrijetla, a u spomenutoj uvalici vide se i danas tri velike stare vapnenice.
Neki ovoj raspravi pridodaju da bi naziv otoka mogao dolaziti od "ugljak", odnosno uljak, kako se joÅ¡ i danas na zadarskim otocima nazivaju pÄelinje koÅ¡nice. ToÄno je da na naÅ¡im otocima ima pÄelinjaka i dobre pÄelinje paÅ¡e, ali baÅ¡ Ugljan Äini u tome izuzetak jer na njemu slabo rastu kadulja i nema razvijeno pÄelarstvo.
Ove navedene dvojbe rijeÅ¡io je dr. Petar Skok u svome dijelu "Slavenstvo i romanstvo na jadranskim otocima" 1950. gdje dokazuje da ime Ugljan nije nastalo niti od jedne rijeÄi ulje, niti uglju, kao niti po ugljiku, već znanstveno obrazlaže na povijesnim izvorima da naziv otoka treba tražiti u imenu rimkog posjednika Gelliusa koji je na podruÄju Ugljana imao svoj posjed.
Dr. Petar Skok ovako izvodi danaÅ¡nji naziv: od imena Galliusa nastao je naziv Gellianus, prema obiÄaju da se mjesta oznaÄavaju imenom vlasnika. Kad su Hrvati naselili ove krajeve prilagodili su ovaj romanski izraz s nastavkom anus, duhu svoga jezika, te prema tome od Gellianus nastaje Gellian, analogno sliÄnim nazivima Lukoran, PaÅ¡man, Mrljan.
JeziÄna prilgodba ide dalje tako da ovaj naziv dobiva poÄetno "u" od staroslavenskog izraza "va", koji na naÅ¡em podruÄju u 13. stoljeću ide dalje pa prelazi u slovo "u". To je naime prijedlog kretanja na pitanje kamo. Primjerice ime otoka Unije kod LoÅ¡inja (u starim dokumentima je Nia), nastalo je U + Nia.
Prema tome dobivamo pojednostavljen Uglian. Preostaje objaÅ¡njenje slova "lj". No to se može dokazati time Å¡to jedini pismeni ljudi u doba, naÅ¡i glagolaÅ¡i, nisu imali slova "lj", već samo "l", koje se u narodu izgovaralo kao "lj". Eto vidimo kako je na jednostavan naÄin od rimskog gellianus nastao danaÅ¡nji hrvatski naziv Ugljan, koji se u ovom obliku prvi puta susreće 1325., a Giljan zadnji put se javlja 1397. godine.